Jdi na obsah Jdi na menu

Cyklistika

Obrazek

Cyklistický oddíl TJ Sokol Holé Vrchy patří svou aktivitou a dosahovanými výsledky mezi nejviditelnější oddíly Středočeského kraje. Zvláště závodníci v mládežnických kategoriích již několik let v kraji vládnou. Za více než 40 let trvání oddílu zde vyrostla spousta vynikajících závodníků, dokonce i českých reprezentantů. Tak například J. Šťastný, dvojnásobný vítěz mezinárodního etapového závodu Lidice, Petr Dlask, dvojnásobný cyklokrosový mistr ČR ,držitel bronzové medaile z mistrovství světa v Dánsku a stříbrné z MS v Táboře, dále Robert Kuhn, Vladimír Kyzivát, Michal Grégr či Lenka Pekárková, která dokázala jako juniorka vyhrát Český pohár v dospělé kategorii. Dalším reprezentantem je Robert Boček, jenž vyhrál řadu mezinárodních závodů v triatlonu. Tomáš Jiránek vyhrál v roce 2002 Český pohár horských kol a Josef Skála je dvojnásobným mistrem Středočeského kraje v časovce i na silnici. V mládežnických kategoriích slavili v minulých letech úspěchy zvláště M. Jeřábek, vítěz časovky juniorů na mistrovství Středočeského kraje, P. Libich (3. místo) a kadet R. Polák svým 2. místem. Senzací bylo vítězství juniora Pavla Mráčka na mistrovství světa v cyklokrosu. V roce 2004 zvítězil v kategorii mladších žáků na mistrovství Stč. kraje v časovce i silničním závodě Radek Polnický a v kadetech byl první na silnici Jiří Podrazil. V kategorii handicapovaných cyklistů jezdící Jan Čapek je držitelem bronzové medaile z deflympiády a zlaté z mistrovství světa. Na ME 2000 získal tři medaile ze čtyřech možných.

Předseda cyklistického oddílu Ladislav Kubín organizuje každý rok minimálně 7 silničních i cyklokrosových závodů. TJ Sokol Holé Vrchy je tradičním pořadatelem Mistrovství Středočeského kraje v obou těchto odvětvích cyklistiky. Každoročně též pořádá kritéria v Dobrovici a Mnichově Hradišti, závod do vrchu - Memoriál J. Patočky, Sparing cup - velkou cenu penziónu Sparing v cyklokrosu a Velkou cenu Holých Vrchů, silniční závod, který má již padesátiletou tradici. Startovali zde již závodníci z USA, Kanady a téměř celé Evropy.

Velká cena Holých Vrchů v cyklokrosu 2004

Nádhernou odměnou pro celý oddíl a zvláště pro Ladislava Kubína, který zasvětil cyklistice celý život, bylo přiřčení pořadatelství závodu Světového poháru UCI 2. kategorie v cyklokrosu 17. listopadu 2004. Jedinou vadou, jinak velmi dobře pořadatelsky zvládnutého závodu, bylo počasí (déšť, vítr a teplota kolem 3°C), které zřejmě také zapříčinilo poměrně malou návštěvu (asi 400 diváků). Závod starších žáků vyhrál domácí Radek Polnický s velkým náskokem před Hníkem a Černým. V kadetech zvítězil další 'holovršák' Jiří Polnický o více než minutu před Sotonou a Novotným. Závod juniorů: 1.Gavenda, 2.Klouček, 3.Bambula..........25.Jiří Podrazil (Sokol Holé Vrchy). Na startu kategorie U23 a Elite chyběl Zdeněk Mlynář, údajně proto, že je pro něj trať příliš náročná a chtěl si odpočinout. Zato účast Maria De Clerca byla třešničkou na dortu pro diváky. Závod vyhrál Jiří Pospíšil před Mario De Clercem a Zlámalíkem, holovršský Tomáš Podrazil dojel jednadvacátý. J. Pospíšil po závodě ocenil trať :"Okruh mi vyhovoval, byl těžký a jelo se mi na něm dobře." De Clerc se přidal: "Rád v Čechách jezdím, jsou zde velmi dobří jezdci a zajímavé tratě."